Jaki rodzaj rolet materiałowych wybrać do wnętrza?

Rolety

Roleta jest rodzajem galanterii okiennej i należy do systemu osłonowego, montowanego na ścianie lub ramie okna. Funkcją rolety materiałowej jest nie tylko regulacja ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Pełnią one również rolę dekoracyjną i mają duży wpływ na wystrój wnętrza. Ich wybór powinien być zatem podyktowany nie tylko kwestiami praktycznymi, ale również estetycznymi.

Wolnowiszące lub w kasecie

Najpowszechniejszym typem rolet materiałowych do wnętrz są rolety wolnowiszące. Na ich popularność wpływa nie tylko atrakcyjna cena, ale przede wszystkim kwestie funkcjonalności. Rolety wolnowiszące mogą być wykonywane z tkanin o specjalnym przeznaczeniu, np. ognioodpornych lub wodoodpornych. Dzięki temu są bardzo chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach biurowych. Można je także spotkać w salach konferencyjnych, bo doskonale sprawdzają się w roli ekranów projekcyjnych. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście wśród klientów indywidualnych. Wpływa na to przede wszystkim łatwość montażu. Rolety wolnowiszące składają się z tkaniny, wałka nawojowego oraz łańcuszków regulacyjnych. Mogą być montowane zarówno do futryny okiennej, jak i do ściany. Można je stosować, jako alternatywę firan i zasłon lub komponować razem z nimi.

W przypadku rolet kasetowych, wałek nawojowy z tkaniną chowany jest w kasecie z PCV lub aluminium, co wpływa na estetykę i pozwala skuteczniej zadbać o czystość tkaniny. Kasety występują w wersji płaskiej lub przestrzennej. Rozwiązane to zakłada wykorzystywanie listew górnej oraz dolnej, a także prowadnic bocznych, dzięki którym tkanina przylega do okna bez względu na jego pozycję. Prowadnice są przyklejane do ram okiennych, natomiast kaseta jest albo przyklejana albo przykręcana. Ważne, aby kolor tkaniny materiałowej oraz prowadnic i kasety dobrać pod kolor okien i ścian.

Rolety na dzień i na noc

Rolety dzień noc to nowoczesne rozwiązane, umożliwiające dowolną regulację ilości światła, wpadającego do pomieszczenia. Składają się one z dwóch rodzajów tkaniny, ułożonych naprzemiennie w poziomie pasy. Umiejscowienie pasów transparentnej tkaniny jest regulowane za pomocą wygodnego łańcuszka. W ten sposób można całkowicie kontrolować poziom nasłonecznienia we wnętrzu. Rolety dzień noc występują w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego z powodzeniem można wybrać taki, który dopasuje się do stylu naszego mieszkania. Ten rodzaj rolet montowany jest w oparciu o aluminiową kasetę, w którą chowa się tkanina oraz bocznych prowadnic, zapewniających jej przyleganie do okna. Możliwe jest również zamontowanie takiej rolety na wałku bez kasety. Ich system mocowania pozwala na zasłonięcie albo szyby albo całej wnęki okiennej.

Zmieniamy klimat twojego otoczenia