Czym są plisy okienne i jakie mają zalety?

Plisy okienne

Plisy okienne to specyficzny rodzaj rolet, zwany żaluzjami plisowanymi. Ich cechą charakterystyczną jest harmonijkowa konstrukcja. Doskonale nadają się do montażu w oknach o niestandardowym kształcie. Są trwałe, estetyczne i wygodne w montażu, dlatego zyskują coraz więcej zwolenników.

Plisy okienne – charakterystyka

Plisy wykonywane są ze sztywnej tkaniny poliestrowej, składającej się w harmonijkę.  Mocowane są do ram okiennych za pomocą specjalnych profili i prowadnic, umożliwiających rozwijanie w górę i w dół. Prowadnice, umieszczone na listwach okiennych, zazwyczaj montuje się w systemie pionowym. Tkanina jest mocowana do obrotowych profili. Plisy obsługiwane są za pomocą sznureczków lub uchwytów, umieszczonych w jednej z prowadnic. Istnieją też systemy automatyczne, sterowane pilotem. Plisy okienne pełnią jednocześnie funkcję użytkową – zaciemniającą oraz dekoracyjną.

Plisy okienne – zalety

  • Umożliwiają zasłonięcie i odsłonięcie dowolnej części okna. Dzięki temu dają możliwość pełnej kontroli nad ilością wpadającego do pomieszczenia światła.
  • Są chętnie wykorzystywane przez osoby mieszkające na parterze w funkcji klasycznej zazdrostki.
  • Ich konstrukcja umożliwia zastosowane w oknach o niestandardowych kształtach. Można je zamontować na oknach okrągłych czy trójkątnych.
  • Specjalny zatrzask, regulujący kąt nachylenia, umożliwia montaż w trudno dostępnych miejscach.
  • Doskonale nadają się również do okien dachowych. Umożliwiają doświetlenie okna z góry przy jednoczesnym zasłonięciu części dolnej. Na ich krawędziach poprowadzone są żyłki lub zamontowane są prowadnice boczne, co stabilizuje tkaninę i uniemożliwia jej odchylanie od szyby.
  • Można je zamontować zarówno na wkręty, jak również z pomocą bezinwazyjnych, nakładanych zaczepów. Montaż jest bardzo prosty i intuicyjny, bez problemu można go wykonać samodzielnie.
  • Tkaniny są impregnowane, co nadaje im większą odporność na blaknięcie i wytrzymałość mechaniczną, a także ułatwia utrzymanie materiału w czystości. Co więcej, istnieją tkaniny do plisów o przeznaczeniu specjalnym – między innymi trudnopalne czy wodoodporne.
  • Występują w wielu wariantach kolorystycznych, więc można je dostosować do każdego stylu wnętrza i indywidualnych preferencji.

Zmieniamy klimat twojego otoczenia