Podstawowe typy moskitier

Moskitiery

Moskitiera stanowi ochronę przed insektami oraz owadami. Składa się z gęstej siatki i elementów konstrukcyjnych, umożliwiających mocowanie do okna lub drzwi. Siateczka moskitiery zazwyczaj wykonywana jest z włókna szklanego pokrytego PVC, a jej obudowa z aluminium. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów moskitier, z których najpopularniejsze to ramkowe, rolowane, otwierane oraz przesuwane.

Moskitiery ramkowe i rolowane

Moskitiery ramkowe i rolowane najczęściej stosowane są do montażu na oknach, choć rolowane bywają też wykorzystywane przy drzwiach balkonowych. Moskitiery ramkowe osadza się w futrynie okiennej z wykorzystaniem haczyków obrotowych. Montowane są od zewnątrz i wykonywane na zamówienie, po uprzednim wykonaniu niezbędnych pomiarów. Do ich montażu zazwyczaj wykorzystuje się sprężynowe uchwyty, zakładane na ościeżnicę. Taki sposób montowania jest bezinwazyjny, szybki i wygodny. Umożliwia również zdjęcie moskitiery w okresie jesienno-zimowym i ponowne jej założenie na cieplejsze pory roku. Możliwe jest również przykręcenie moskitiery ramkowej na stałe lub wykorzystanie magnesów montażowych.

Moskitiery rolowane występują w dwóch wariantach. Pionowy stosowany jest do okien, natomiast poziomy do drzwi balkonowych. Ich konstrukcja opiera się na wykorzystaniu kasety i prowadnic oraz mechanizmu sprężynowego. To za jego pomocą moskitiera łatwo nawija się na wałek w kasetce. Dodatkowo wyposażona jest w taśmę magnetyczną, co znacznie ułatwia jej szczelne domykanie. Moskitiery rolowane doskonale sprawdzają się w przypadku okien dwuskrzydłowych oraz okien dachowych. Montowane są również od zewnątrz, ale nie wymagają demontowania na zimę, ponieważ kasetka skutecznie chroni moskitierę przed negatywnym wpływem czynników pogodowych. W przypadku podwójnych drzwi balkonowych, stosuje się tzw. system rolowany współpracujący i zakłada dwie kasety po obu stronach drzwi. Na osi centralnej umieszcza się wtedy listwę magnetyczną.

Moskitiery otwierane i przesuwane

Moskitiery otwierane i przesuwane najczęściej montowane są na drzwiach balkonowych i tarasowych. Moskitiery otwierane montowane są na zawiasach i mocowane do futryny drzwi lub bezpośrednio do ściany budynku. Zaopatrzone są w wygodny uchwyt, za który możemy złapać oraz magnesy, uniemożliwiające samoistnie otworzenie się moskitiery. Posiadają także w uszczelkę szczotkową, chroniącą nie tylko przed insektami, ale również przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Warto wybrać moskitierę z systemem samozamykającym. Niektóre moskitiery otwierane wyposażone są dodatkowo w wejście dla zwierząt.

Moskitiery przesuwane z kolei zamontowane są na dwóch prowadnicach – górnej oraz dolnej i umożliwiają ruch w prawo i w lewo. Prowadnice mogą być jednotorowe lub dwutorowe. Zaletą tego rodzaju moskitier jest wszechstronność zastosowania, ponieważ można je wykorzystać nie tylko w drzwiach balkonowych, ale również w altankach czy ogrodach zimowych.

Zmieniamy klimat twojego otoczenia