Jaką funkcję pełnią rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne

Podstawowymi elementami rolety zewnętrznej są pancerz aluminiowy i obudowa, składająca się ze skrzyni i prowadnic. Każda taka roleta zaopatrzona jest w napęd manualny lub – obecnie częściej spotykany – elektryczny. Rolety zewnętrzne to doskonała inwestycja, zwiększająca poziom komfortu w domu i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Sprawdźmy, jakie jeszcze funkcje pełni w naszych mieszkaniach.

Izolacja od czynników zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to doskonały izolator od czynników środowiskowych – zarówno pogodowych, jak i akustycznych. Stanowią skuteczną barierę przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych zarówno w lecie, jak i w zimie. Chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, deszczem, wiatrem i śniegiem. Są izolatorem cieplnym w lecie, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń, ponieważ odbijają promienie słoneczne. Podobną rolę pełnią również w zimie, nie pozwalając na nadmierny odpływ ciepłego powietrza. Jest to możliwe z tego względu, że warstwa powietrza pomiędzy roletą, a oknem pełni funkcję dodatkowej izolacji. Dzięki temu pozwalają zaoszczędzić energię cieplną. Dodatkowo, pełnią funkcję izolacji akustycznej, znacznie obniżając poziom hałasu dobiegający z dworu. Rolety zewnętrzne można również wyposażyć w moskitierę i zyskać dzięki temu ochronę przed insektami.

Komfort i bezpieczeństwo

Nie jest tajemnicą, że po zapadnięciu zmroku i włączeniu świateł, wnętrze pomieszczenia staje się wyjątkowo widoczne dla obserwatora z zewnątrz. Rolety zewnętrzne eliminują ten problem, pełniąc funkcję skutecznej zasłony przed niechcianymi obserwatorami. Wpływa to na podniesie komfortu domowników. Zapewnienie optymalnego poczucia prywatności to jednak nie wszystko. Rolety zewnętrzne można wyposażyć w specjalne systemy bezpieczeństwa, dzięki czemu pełnią również funkcję antywłamaniową. System ten opiera się na mechanizmach blokujących, utrudniających podniesienie rolety od zewnątrz. W roletach z napędem ręcznym montuje się rygle, blokujące pancerz w prowadnicach oraz kątowniki blokujące, będące elementem zaporowym. Można również zastosować zamki na kluczyk. Z kolei w roletach z napędem elektrycznym możliwe jest zastosowanie tzw. wieszaków blokujących, montowanych na wale rolety. To właśnie one odpowiedzialne są za pełnienie funkcji antywłamaniowej. Wieszaki blokują od góry opuszczoną roletę, co uniemożliwia jej podniesienie od zewnątrz. Dodatkowo, napęd elektryczny można powiązać z systemem alarmowym. Takie rozwiązania znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa w naszym domu.

Zmieniamy klimat twojego otoczenia