Żaluzje czy rolety? Odwieczny dylemat

rolety wybór

Ważnym elementem wystroju każdego wnętrza jest osłona okna. Wymagamy, by komponowała się z jego stylem, ale też była użyteczna i odpowiadała naszym potrzebom. Kiedy poszukujemy idealnego rozwiązania, to najczęściej wahamy się między wyborem rolet a żaluzji. W naszym wpisie w jednym miejscu przedstawiamy właściwości każdego z systemów.

Osłona okna a styl wnętrza

Podczas przeglądania dostępnych typów osłon okiennych warto mieć na uwadze styl, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Powszechnie uważa się, że żaluzje okienne sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym czy minimalistycznym stylu. Tak można postrzegać żaluzje wykonane z aluminium. Jednak oprócz typu standard łączącego aluminium ze stalą znajdziemy także modele retro skonstruowane z elementów mosiężnych i srebrnych uzupełnionych drewnianymi listwami oraz oryginalnymi taśmami.

Jeśli jesteśmy zwolennikami drewna jako elementu wystroju wnętrz, to powinny nas zainteresować żaluzje drewniane. W ich konstrukcji dzięki naturalnemu surowcowi, jakim jest drewno europejskie, egzotyczne czy bambus, przełamano formalizm kojarzony z żaluzjami. Żaluzje drewniane sprawdzą się w pomieszczeniach, w których dominuje tradycyjny wystrój wykorzystujący drewno. W tym wypadku bez wątpienia warto rozważyć wybór żaluzji retro. Drewniane lamelki nie zakłócą również aranżacji utrzymanych w duchu modernizmu, np. popularnych loftów. Bogaty wybór kolorystyki w różnych odcieniach brązu pozwoli na dobranie idealnego modelu.

Z pomieszczeniami biurowymi już od dawna nie są utożsamiane rolety pionowe. Można skorzystać z zalet Verticali tam, gdzie dysponujemy oknami o dużej płaszczyźnie. Nad ich wyborem powinni zastanowić się właściciele raczej nowoczesnych przestrzeni.

Ciekawym rozwiązaniem są żaluzje plisowane. Układające się w harmonijkę konstrukcje sprawdzą się jako przesłony okien o nietypowej budowie.

Drugim chętnie wybieranym rozwiązaniem są rolety okienne. Występują one w licznych wzorach oraz typach wykończeń, a do ich produkcji stosuje się kilka rodzajów tkanin różniących się grubością, przepuszczalnością światła, ale przede wszystkim barwami i deseniami. Tak bogata oferta sprawia, że będą pasowały do każdego wnętrza.

Wśród rolet okiennych znajdziemy rolety wolnowiszące, które montowane do sufitu mogą zakryć całą wnękę okienną. Sprawdzają się więc do przysłaniania dużych okien. Natomiast rolety okienne materiałowe przylegają ściśle do szyby dzięki temu, że umieszcza się je w specjalnych prowadnicach. Ten model polecamy również do okien dachowych, zwłaszcza gdy zastosuje się materiał o właściwościach zaciemniających. Być może osoby wahające się, co wybrać, zainteresują rolety dzień i noc. W pewnym stopniu przypominają żaluzje, zarówno poziomym układem pasów tkaniny, jak i możliwością regulowania stopnia przesłony. W ciągu dnia nie musimy ich podnosić tak jak innych rolet.

Właściwości rolet i żaluzji

Na decyzję o typie osłony okiennej powinny mieć też wpływ walory użytkowe dostępnych rozwiązań. Jeśli zależy nam na szczelnym odgrodzeniu się od świata zewnętrznego oraz od jaskrawego światła słonecznego, to powinniśmy wybrać któryś z wariantów rolet okiennych. Opuszczona roleta stworzy zwartą osłonę potrzebną, gdy musimy się odizolować od otoczenia. Pamiętajmy jednak, że również i nam nie pozwoli na dyskretne podejrzenie tego, co dzieje się na zewnątrz. Dodatkowo niektóre typy tkanin stosowanych w roletach mają zdolność odbijania światła, a więc uchronią pomieszczenie przed nagrzaniem się, co warto uwzględnić w osłonach okien dachowych.

Listewki żaluzji z pewnością nie zapewnią tak jednolitej struktury, ale pozwolą nam na regulowanie stopnia przesłony. Lamelki żaluzji możemy pozostawić poziomo, całkowicie opuścić lub ustawić pod kątem. W podobny sposób skorzystamy z rolet dzień i noc.

Rolety oraz żaluzje odznaczają się podobieństwem pod względem montażu. W zależności od modelu oraz wielkości możemy mocować je do ściany nad oknem, do sufitu lub bezpośrednio do ramy okna.

Omawiane typy osłon różnią się wymaganiami pod względem czyszczenia. W nowocześnie produkowanych roletach stosuje się tkaniny zabezpieczone powłoką, która nie chłonie brudu. Osadzony kurz z łatwością zbierzemy odkurzaczem, a powłokę rolety odświeżymy wilgotną szmatką. Alergicy mogą liczyć na przygotowanie rolet okiennych z tkanin nieabsorbujących pyłków lub roztoczy. Żaluzje znane są z tego, że szybciej osadza się na nich kurz, ale możemy go łatwo zetrzeć specjalną szczotką lub wilgotną ściereczką. Podczas czyszczenia żaluzji uważajmy, aby nie zahaczyć i nie odgiąć listewek. Żaluzje drewniane źle znoszą zamoczenie lub zawilgocenie, zatem nie montujmy ich w łazience lub w kuchni w bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka.

Poznanie właściwości zalet i rolet w charakterze osłon okiennych powinno ułatwić nam wybór, ale w przypadku wątpliwości, zachęcamy do konsultacji z naszymi pracownikami czekającymi na Państwa w naszych siedzibach w Warszawie oraz w Ząbkach.

Zmieniamy klimat twojego otoczenia