Zasady konserwacji żaluzji drewnianych

żaluzje drewniane

Żaluzje były już stosowane wiele lat temu, tylko wtedy aluminiowe, a nie drewniane. Jest to jeden z najbardziej efektownych sposobów na aranżację okien. Ich konstrukcja pozwala na kontrolę natężenia światła i jego kierunku. Lamelki obracają się o 180 stopni, dzięki czemu można bawić się światłem i cieniem. Żaluzje chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń, oświetleniem ulicy i zaglądającymi nam w okna sąsiadami. A jak zadbać o rolety, żeby starczyły nam na długo?

Żaluzje drewniane

Drewno jest bardzo często wybieranym materiałem przez inwestorów. Dodaje wnętrzom naturalnego i przytulnego charakteru. Żaluzje drewniane odnajdą swoje miejsce w kuchni, sypialni niezależnie od stylu aranżacji wnętrza. Są one wykonane z wysokiej jakości mieszanki naturalnego drewna lipowego lub dębowego. Pojedyncze listewki są wzmocnione lakierem, co chroni je przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak dbać i czyścić żaluzje drewniane

Jest to produkt naturalny i może ulec zdeformowaniu w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Nie mogą być myte zbyt wilgotną szmatką, gdyż mogą napęcznieć. Warto zaopatrzyć się w specjalny detergent dedykowany drewnianym powierzchniom. Osadzający się kurz można czyścić odkurzaczem ze specjalną nakładką lub suchym mopem. Dobrym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza, które eliminują kurz z powietrza. Zarówno żaluzje pionowe jak i poziome należy czyścić suchą szmatką ze środkiem nabłyszczającym. Systematycznie je odkurzamy, przecieramy. Obchodzimy się z nimi delikatnie. Większe zabrudzenia można usunąć wilgotną szmatką z płynem do naczyń. Problem może pojawiać się na żaluzjach drewnianych białych. Należy zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się żółte plamy. Coraz więcej osób decyduje się na żaluzje elektryczne, które nie wymagają bezpośredniego dotyku i są łatwe w użytkowaniu.

Zmieniamy klimat twojego otoczenia