Jakie osłony okienne do stylu skandynawskiego?

rolety zewnętrzne

Obecnie w aranżacji wnętrz można zauważyć tendencje do wykańczania wnętrz w trzech rodzajach stylów: nowoczesnym, loftowym oraz skandynawskim. Każdy z nich pod względem zastosowanych kolorów, materiałów wykończeniowych różni się od siebie.  W jaki sposób wykończyć okno, aby współgrało ono ze stylem skandynawskim?

Czym charakteryzuje się styl skandynawski we wnętrzach?

Styl skandynawski to styl minimalistyczny, czysty w formie, w którym dominują jasne kolory na ścianach w postaci bieli  i odcieni szarości, a przedmioty użytkowe, podłogi są wykonane z materiałów naturalnych typu drewno, kamień, metal, rośliny zielone. Przystępując do urządzania pomieszczeń w stylu skandynawskim, warto zapamiętać, że nie ma tu miejsca na wyszukane rozwiązania - ma tu rządzić harmonia i prostota, z lekką nutką elegancji. Dlatego każdy detal jak narzuta na łóżko, poduszki ozdobne, dywan czy rolety powinny ze sobą współgrać. Model dzień-noc dobrze zestawić z meblami z jasnego drewna.

Jakie osłony sprawdzą się w stylu skandynawskim?

Wybierając materiał na osłony okienne, pasujący do stylu skandynawskiego warto postawić na proste rozwiązania. Przykładem mogą tu być żaluzje pionowe, rolety kasetowe, ale też rolety dzień i noc czy też rolety plisowane. W przypadku materiałów na rolety sprawdzi się len i bawełna, którą warto powtórzyć, np. wybierając narzutę na łóżko — w tym samym stylu. Styl skandynawski poza odcieniami bieli i beżu będzie się dobrze łączył z niebieskimi kolorami, a także naturalnymi: brązem, beżem. Ważne, aby był to tylko jeden kolor bez kombinacji, skomplikowanych wzorów — im prostsze, tym lepiej. Dobrze jest zapamiętać, aby nie uzupełniać rolet zasłonami tekstylnymi, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uzyskania tak zwane go efektu przeładowania okna i będzie wyglądało to jak obcy element wnętrza.  Jeśli zamierzamy wykończyć pomieszczenia o orientacji południowej, dopuszczalne są rolety z częściowo  lub całkowicie zaciemniających tkanin.

Zmieniamy klimat twojego otoczenia